MY CLASS MY WEBSITE MY CENTRE MY CLUB MY SAILOR

Australian Sailing Olympians

2016 Rio de Janeiro, BRAZIL

Tom Burton Skipper Laser  GOLD
Jake Lilley Skipper Finn 8th
Mathew Belcher
William Ryan
Skipper
Crew
470 SILVER
Nathan Outteridge
Iain Jensen
Skipper
Crew
49er SILVER
Ashley Stoddart Skipper Laser Radial 9th
Carrie Smith
Jaime Ryan
Skipper
Crew
470 15th
Jason Waterhouse
Lisa Darmanin
Skipper
Crew
Nacra 17 SILVER
Coach
Section Manager

2012 London, ENGLAND - Sailing in Weymouth

Tom Slingsby Skipper Laser GOLD
Nathan Outteridge
Iain Jensen
Skipper
Crew
49er GOLD
Mathew Belcher
Malcolm Page
Skipper
Crew
470 GOLD
Olivia Price
Lucinda Whitty
Nina Curtis
Skipper
Crew
Crew
Elliot 6m Women's Match Racing SILVER
Elise Rechichi
Belinda Stowell
Skipper
Crew
470 7th
Jessica Crisp Skipper RS:X 11th
Krystal Weir Skipper Laser Radial 12th
Brendan Casey Skipper Finn 13th
Coach
Section Manager

2008 Beijing, CHINA - Sailing in Qingdao

Jessica Crisp Skipper RSX 5th
Anthony Nossiter Skipper Finn 16th
Tom Slingsby Skipper Laser 22nd
Sarah Blanck    Skipper    Laser Radial 4th
Elise Rechichi
Tessa Parkinson
Skipper
Crew
470 GOLD
Nathan Wilmot
Malcolm Page
Skipper
Crew
470 GOLD
Nathan Outteridge
Ben Austin
Skipper
Crew
49er 5th
Darren Bundock
Glenn Ashby
Skipper
Crew
Tornado SILVER
Kystal Weir
Karyn Gojnich
Angela Farrell
Skipper
Crew
Crew
Yngling 10th
Iain Murray
Andrew Palfrey
Skipper
Crew
Star 14th
Victor Kovalenko
Emmett Lazich
Arthur Brett
Mike Fletcher
Michael Blackburn
Lars Kleppich
Euan McNicol
Adrian Finglas
Simon Smith
Rosanna Stanimirovic
Eric Clarke
Michael Jones
Coach
Coach
Coach
Coach
Coach
Coach
Coach
Coach
Boat Maintenance
Psychologist
Physiotherapist
Section Manager

2004 Athens, Greece

Jessica Crisp Skipper Mistral One-Design 6th
Lars Kleppich Skipper Mistral One-Design 8th
Anthony Nossiter Skipper Finn 6th
Michael Blackburn Skipper Laser 9th
Sarah Blanck    Skipper    Europe    4th
Jenny Armstrong
Belinda Stowell
Skipper
Crew
470 14th
Nathan Wilmot
Malcolm Page
Skipper
Crew
470 12th
Christopher Nicholson
Gary Boyd
Skipper
Crew
49er 7th
Darren Bundock
John Forbes
Skipper
Crew
Tornado 6th
Nicky Bethwaite
Karyn Gojnich
Kristen Kosmala
Skipper
Crew
Crew
Yngling 13th
Colin Beashel
David Giles
Skipper
Crew
Star 15th
Victor Kovalenko
David Adams
Arthur Brett
Mike Fletcher
Erik Stibbe
Dayne Sharp
Brendan Todd
Ian Warren
Brett Young
Vicki De Prazer
Donna White
Graeme Roberts-Thomson
Head Coach
Coach
Coach
Coach
Coach
Coach
Coach
Coach
Boat Maintenance
Psychologist
Physiotherapist
Section Manager

2000 Sydney, AUSTRALIA

Jessica Crisp Skipper Mistral One-Design 5th
Lars Kleppich Skipper Mistral One-Design 4th
Melanie Dennison Skipper Europe 15th
Anthony Nossiter Skipper Finn 13th
Michael Blackburn Skipper Laser BRONZE
Jenny Armstrong
Belinda Stowell
Skipper
Crew
470 GOLD
Tom King
Mark Turnbull
Skipper
Crew
470 GOLD
Christopher Nicholson
Daniel Phillips
Skipper
Crew
49er 6th
Darren Bundock
John Forbes
Skipper
Crew
Tornado SILVER
Neville Wittey
David Edwards
Joshua Grace
Skipper
Crew
Crew
Soling 6th
Colin Beashel
David Giles
Skipper
Crew
Star 6th
Dayne Sharp
Mike Fletcher
Victor Kovalenko
Erik Stibbe
Brendan Todd
Ian Brown
Graeme Owens
Trish Leahy
Catriona Owens
John Harrison
Coach
Coach
Coach
Coach
Coach
Coach
Rules & Protest Advisor
Psychologist
Physiotherapist
Section Manager

1996 Atlanta, USA - Sailing in Savannah

John Harrison Section Manager
Natasha Sturges Skipper Mistral 9th
Brendan Todd Skipper Mistral 8th
Christine Bridge Skipper Europe 11th
Paul McKenzie Skipper Finn 6th
Michael Blackburn Skipper Laser 4th
Jenni Lidgett
Addy Bucek
Skipper
Crew
470 7th
Tom King
Owen McMahon
Skipper
Crew
470 24th
Mitch Booth
Andrew Landenberger
Skipper
Crew
Tornado SILVER
Mathew Hayes
Stephen Jarvin
Stephen McConaghy
Skipper
Crew
Crew
Soling 12th
Colin Beashel
David Giles
Skipper
Crew
Star BRONZE
Mike Fletcher
Greg Johns
Nicola Bethwaite
Glenn Bourke
William 'Buster' Hooper
Phil Smidmore
Sue Crafer
Damienne Cahalan
Head Coach
Coach
Coach
Coach
Coach
Shipright
Physiotherapist
Massage Therapist

1992 Barcelona, SPAIN

John Harrison Section Manager
Fiona Taylor Skipper Lechner 10th
Lars Kleppich Skipper Lechner BRONZE
Christine Bridge Skipper Europe 20th
Glenn Bourke Skipper Finn 20th
Jenni Lidgett
Addy Bucek
Skipper
Crew
470 9th
Mitch Booth
John Forbes
Skipper
Crew
Tornado BRONZE
William Hodder
Tim Goodwin-Dorning
Michael Mottl
Skipper
Crew
Crew
Soling 11th
Colin Beashel
David Giles
Skipper
Crew
Star 7th
Simon Gorman Reserve
Ian Brown Reserve
Mike Fletcher
Greg Johns
William "Buster" Hooper
Head Coach
Coach
Coach

1988 Seoul, SOUTH KOREA - Sailing in Pusan

John Ferguson Section Manager
Chris Lawrence Skipper Lechner (demonstration) 10th
Chris Pratt Skipper Finn 12th
Nicola Green(Bethwaite)
Karyn Davis (Gojnich)
Skipper
Crew
470 - women 6th
Gary Smith
David Connor
Skipper
Crew
Flying Dutchman 17th
Brad Schafferius
Roger Coleman
Skipper
Crew
Tornado 11th
Bobby Wilmot
Glenn Read
Matthew Percy
Skipper
Crew
Crew
Soling 14th
Colin Beashel
Greg Torpy
Skipper
Crew
Star 7th
Campbell Rose
Lachlan Gilbert
Reserve
Reserve
Finn
Windsurfer
Mike Fletcher
Ian Brown
Greg Johns
Gary Cassidy
Head Coach
Coach
Coach
Coach

1984 Los Angeles, USA

John Ferguson Section Manager
Chris Pratt Skipper Finn 6th
Bruce Wylie Skipper Boardsailing (Exhibition event) GOLD
Greg Hyde Skipper Boardsailing (Exhibition event) 6th
Chris Tillett
Richard Lumb
Skipper
Crew
470 18th
James Wilmot
James Cook
Skipper
Crew
Flying Dutchman 15th
Chris Cairns
Scott Anderson
Skipper
Crew
Tornado BRONZE
Gary Sheard
Tim Dorning
Dean Gordon
Skipper
Crew
Crew
Soling 7th
Colin Beashel
Richard Coxon
Skipper
Crew
Star 11th
Jessica Crisp Skipper Boardsailing (Exhibition Event)
Sarah Kenny Skipper Windsurfing (Exhibition Event) 7th
Ian Brown
Geoff Davidson
Peter Gale
Reserve
Reserve
Reserve
Flying Dutchman
Finn
Star
Mike Fletcher
Warren Rock
Lex Bertrand
Head Coach
Coach

*1980 Moscow, USSR - The team that withdrew over the boycott issue:

John Parrington Section Manager
Geoff Davidson Skipper Finn
Garry Gietz
Greg Johns
Skipper
Crew
470
Ian Brown
Glenn Bourke
Skipper
Crew
Flying Dutchman
Brian Lewis
Barry Robson
Skipper
Crew
Tornado
John Bertrand
Gary Sheard
Tim Dorning
Skipper
Crew
Crew
Soling
Peter O’Donnell
Richard Coxon
Skipper
Crew
Star
Mark Bethwaite
Jonathon Holmes
Ian McDiarmid
Ross Healey
John Ferguson
Reserve
Reserve
Reserve
Reserve (Finn)
Reserve (Star)
John Cuneo
Tim Alexander
Coach
Meteorologist

1976 Montreal, Canada

Kevin McCann Section Manager
John Bertrand Skipper Finn BRONZE
Ian Brown
Ian Ruff
Skipper
Crew
470 BRONZE
Mark Bethwaite
Tim Alexander
Skipper
Crew
Flying Dutchman 9th
Joern Hellner
James Byrne
Skipper
Crew
Tempest 10th
Brian Lewis
Warren Rock
Skipper
Crew
Tornado 4th
David Forbes
Denis O’Neil
John Anderson
Skipper
Crew
Crew
Soling 11th
John Ferguson
Greg Johns
Reserve (Finn)
Reserve
Mike Fletcher
Frank Bethwaite
Coach
Meteorologist

1972 Munich, West Germany - Sailing in Kiel

David Linacre Section Manager
John Bertrand Skipper Finn 4th
Mark Bethwaite
Tim Alexander
Skipper
Crew
Flying Dutchman 8th
Gordon Ingate
Robert Thornton
Skipper
Crew
Tempest 19th
David Forbes
John Anderson
Skipper
Crew
Star GOLD
Robert Miller (Ben Lexcen)
Ken Berkeley
Denis O’Neil
Skipper
Crew
Crew
Soling 16th
John Cuneo
Tom Anderson
John Shaw
Skipper
Crew
Crew
Dragon GOLD
Mike Fletcher
Anthony James
Reserve
Reserve

1968 Mexico City, MEXICO

Tony Manford Section Manager
William Solomons
Sir James Hardy
Scott Kaufman
Skipper
Crew
Crew
5.5 metre 7th
John Cuneo
Tom Anderson
John Ferguson
Skipper
Crew
Crew
Dragon 5th
David Forbes
Richard Williamson
Skipper
Crew
Star 6th
Carl Ryves
Dick Sargeant
Skipper
Crew
Flying Dutchman 4th
Ron Jenyns Skipper Finn 4th

1964 Tokyo JAPAN

John Crosbie Section Manager
William Northam
Peter 'Pod' O’Donnell
Dick Sargeant
Skipper
Crew
Crew
5.5 metre GOLD
Graham Drane
Ian Quartermain
John Coon
Skipper
Crew
Crew
Dragon 12th
Martin Visser
Tim Owens
Skipper
Crew
Star 10th
John Dawe
Ian Winter
Skipper
Crew
Flying Dutchman 14th
Colin Ryrie Skipper Finn 6th
Sir James Hardy
Ron Jenyns
Anthony Manford
Reserve
Reserve (Finn)
Reserve

1960 Rome, ITALY

Lloyd Burgess Section Manager
Harold 'Mick' Brooke
Alan Cain
John Coon
Noel Brooke
Skipper
Crew
Crew
Reserve
Dragon 11th
Roland 'Rolly' Tasker
Ian Palmer
Skipper
Crew
Flying Dutchman 19th
Robert French
John Downey
Skipper
Crew
Star 18th
Alexander 'Jock' Sturrock
Ernest Wagstaff
David Bingham
Skipper
Crew
Crew
5.5 metre 10th
Ron Jenyns Skipper Finn 4th
Richard Howard
Bevan Worcester
Reserve (Finn)
Reserve

1956 Melbourne, AUSTRALIA

Jock Robinson Section Manager
Roland 'Rolly' Tasker
Malcolm Scott
Skipper
Crew
12m2 Sharpie SILVER
Alex 'Jock' Sturrock
Devereau Mytton
Doug Buxton
Skipper
Crew
Crew
5.5 Metre BRONZE
Graham Drane
Brian Carolan
James Carolane
Skipper
Crew
Crew
Dragon 5th
Colin Ryrie Skipper Finn 10th
Robert French
John Downey
Skipper
Crew
Star 9th
Ron Wright Reserve (12m2)

1952 Helsinki, FINLAND

Alick Rose Section Manager
Alex 'Jock' Sturrock
Doug Buxton
Bevan Worcester
Skipper
Crew
Crew
Dragon 12th
Bart Harvey
Kevin Wilson
Skipper
Crew
Star 18th
Peter Attrill Skipper Finn 22nd

1948 London, ENGLAND

Alex 'Jock' Sturrock Section Manager
Alex 'Jock' Sturrock
Leonard Fenton
Skipper
Crew
Star 7th
Robert French Skipper Firefly 18th


We have had difficulty finding records of crew members, reserves, coaches and support staff for some of the Olympic Teams. If you are able to help 'fill in the gaps' please contact Australian Sailing.