MY CLASS MY WEBSITE MY CENTRE MY CLUB MY SAILOR

2016 Winners and Finalists

Australian Sailing Awards 2016 Winners and Finalists by Category
The winners were announced at the Australian Sailing Awards 2016, on Saturday 29 October 2016 at Noble Dining Room, Sydney Cricket Ground.  For a full report on the evening click here.

Male Sailor of the Year - Tom Burton
Female Sailor of the Year - Lisa Darmanin
Sailor of the Year with a Disability - The Australian Paralympic Sailing Team
Youth Sailor of the Year - Alistair Young
Sport Promotion Award - Nicole Douglass - Adventures of a Sailor Girl
Sport Professional Award - Katie Culbert
Volunteer of the Year - Louise Hosie
Club of the Year - Royal Queensland Yacht Squadron
Official of the Year - Stephen Aulich
Instructor of the Year - Bob Cooper and Stephen Hart
Coach of the Year - Michael Blackburn
Lifetime Achievement - Alistair Murray

View all nominations

MALE SAILOR OF THE YEAR

Australian Sailing awards 2016 29/10/2016 ph. Andrea Francolini/Australian Sailing

WINNER
Tom Burton

FINALISTS
Mathew Belcher and Will Ryan
Daniel Fitzgibbon
Lee Knapton and Ricky Bridge
Nathan Outteridge and Iain Jensen
Jason Waterhouse


FEMALE SAILOR OF THE YEAR

Australian Sailing awards 2016 29/10/2016 ph. Andrea Francolini/Australian Sailing

WINNER
Lisa Darmanin

FINALISTS
Annabelle Davis and Hayley Clark
Nia Jerwood and Lisa Smith
Carrie Smith and Jaime Ryan
Ashley Stoddart
Liesl Tesch


SAILOR OF THE YEAR WITH A DISABILITY

opendocument

WINNER
Australian Paralympic Sailing Team

FINALISTS
Matt Bugg
Colin Harrison, Jonathan Harris, Russell Boaden
Stewart Cathie
Daniel Fitzgibbon and Liesl Tesch


YOUTH SAILOR OF THE YEAR 

Australian Sailing awards 2016 29/10/2016 ph. Andrea Francolini/Australian Sailing

WINNER
Alistair Young

FINALISTS
Tom Crockett
Conor Nicholas
Nicholas Sharman and James Grogan
Zoe Thomson

 


SPORT PROMOTION AWARD
Sports PromoWINNER
Nicole Douglass - Adventures of a Sailor Girl

FINALISTS
The Royal Prince Alfred Yacht Club - Integrated Disabled Sailing
Woollahra Sailing Club - 2016 Splash Festival

 

 


SPORT PROFESSIONAL AWARD
Sports Professional KCWINNER
Katie Culbert

FINALISTS
Nick Hutton
Mark Robinson

 

 


VOLUNTEER AWARD
Louise HosieWINNER
Louise Hosie (Victoria)

FINALISTS
Stuart Hamilton (Tasmania)
Adrian Nicholson (South Australia)


CLUB OF THE YEAR
Club of the Year RQYSWINNER
Royal Queensland Yacht Squadron (Queensland)

FINALISTS
Sandy Bay Sailing Club (Tasmania)
Royal Freshwater Bay Yacht Club (Western Australia)


OFFICIAL OF THE YEAR
Official of the YearWINNER
Stephen Aulich (Victoria)

FINALIST
Rosemary Collins (Queensland)
Kim Laurence (Western Australia)

 

 


INSTRUCTOR OF THE YEAR
INstructors of th yrWINNER
Bob Cooper (Victoria) and Steve Hart (ACT)

FINALIST
Oliver Burnell (Tasmania)

 

 


COACH OF THE YEAR
BlackersWINNER
Michael Blackburn (AST/NSW)

FINALISTS
Tristan Brown (Western Australia)
Brady Lowe (Queensland)

 


LIFETIME ACHIEVEMENT AWARD

Alistair MurrayAlistair Murray

 

 

 

 


PRESIDENT'S AWARD

Australian Sailing awards 2016 29/10/2016 ph. Andrea Francolini/Australian Sailing Liesl Tesch